ANA SAYFA             KONGRE HAKKINDA            KURULLAR             BİLDİRİ GÖNDER               TÜM KONGRELER

1

İLETİŞİM  

1

BİLDİRİLER

1

ÖNEMLİ TARİHLER

1

YAYINLAR

1

 

Kıymetli Eğitimciler,

Türkiye’miz onlarca yıldır çözülmeye çözülmeye neredeyse kangren hâline dönüşmüş onlarca problemle karşı karşıyadır:
 
Terör, aymazlık-çıkarcılık-hedonizm, boş vermiş-zararlı alışkanlıkların pençesinde gençlik, çevreye duyarsız-kaba insanlarla dolu şehirler…

Neden bu problemlere bir çözüm bulunabilmiş değildir?

Takdir edersiniz ki hiçbir millet yoktur ki millî problemlerine çözüm arasın fakat bulamasın. Ama hiçbir millet yoktur ki millî problemlerini başka milletlerin çözdüğü şekilde çözsün ve başarılı olsun. Bütün bu problemlerin çözümünün aranacağı yer millî eğitimdir.

Birinci kongremizde büyük bir medeniyet inşa etmiş cihanşümul devletler kurmuş ecdadımızın “eğitimde hedeflediği insan kimdir?” sorusunun cevabı aranmıştı. İkinci kongremizde ise ideal insanı yetiştirecek ideal öğretmenin kim olması gerektiğinin cevabı aranacaktır.

İdeal insanı ideal öğretmen yetiştirir. Öğretmen yetiştirmede, Aristo’nun, Piaget’in, Pavlov’un veya Gardner’in ne söylediğine, sınıf yönetimine, ölçmeye ve değerlendirmeye, KPSS sınavında hangi soruların çıkacağına o kadar odaklandık ki ideal öğretmen bilgiyle dolu öğretmendir anlayışı eğitim sistemimizin her düzeyinde kabul görmeye başladı. Yeni mezun öğretmenlerimiz eğitim bilimleri ve öğretmenlik alan bilgisiyle dolu ancak bu bilgisini öğrencilerine aktarmada sorun yaşayan insanlar oldular. Dahası öğretmemelerimiz Kızılelma’mız nedir? Gelecekte Türkiye Cumhuriyeti hangi konumda olacaktır sorularının cevabını arayıp bu hedefe odaklanmak yerine programı yetiştirmenin derdine düştüler.

Öğretmenlik sanatı ancak bir başka öğretmeni izleyerek/tanıyarak öğrenilir. Hem mesleği ifa eden hem de mesleğe yeni başlayacak öğretmenlerimize milli tarihimizin ideal öğretmenlerini tanıtmak zorundayız. Maalesef Akşemseddin’in, Atatürk’ün matematik öğretmeninin, Mümtaz Turhan’ın veya Yahya Kemal’in hakkında çok şey söylenmiş ama nasıl bir öğretmen olduğu genç öğretmenlerimize anlatılmamıştır. Maalesef öğretmenlerimizin kendilerine model alabilecekleri ideal bir öğretmenle karşılaşması tesadüfün insafına kalmıştır. Bu kabul edilemez.

Bu kongrede bir eğitim kahramanı olan Dede Korkut’tan Yusuf Has Hacip’e, Seyit Ahmet Arvasi’den Nurettin Topçu’ya, Şefik Sınığ’dan Mehmet Kaplan’a, Şehit Aybüke Öğretmen’den Şehit Necmettin Öğretmen’e; âlimler, devlet adamları, kahramanlar, ideal öğretmenler yetiştiren öğretmenlerimizin nasıl yetiştiklerinin, kim olduklarının ve nasıl öğrettiklerinin cevabı aranacaktır. Bu sayede hem bu öğretmenlerimiz anılacak ve vefa borcumuz bir nebze de olsa ödenmiş olacak hem de bu öğretmenlerimiz yeni nesil öğretmenlerimize model olarak sunulacaktır.

Konu Başlıkları

  • Öğretmen Yetiştirme Yaklaşımları
  • Öğretmen Yetiştirme Tecrübeleri
  • İdeal Öğretmen Modelleri*
  • Güncel Öğretmen Sorunları ve Çözüm Önerileri

* Kongremizde dileyen katılımcılar ilkokul, ortaokul, lise öğretmenlerini, ailedeki bir öğretmeni, üniversitedeki bir hocalarını veya kendi öğrenim hayatlarında karşılaştıkları ideal öğretmenlerini de bildiri konusu yapabilirler.

Önemli Not

   • Kongrede bildiri sunacak veya dinleyici olarak katılacaklardan herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.
   • Özet metinler turkegitimkongresi@gmail.com adresine gönderilmelidir.